Environmental (E), Social (S), Governance (G)
A fenntarthatóság jelentősége az elmúlt években egyre hangsúlyosabbá vált. A környezettudatos és fenntartható működés és vállalatirányítás, valamint a társadalmi felelősségvállalás már nem pusztán etikai kérdés, hanem a vállalati teljesítmény szempontjából is lényeges. Az EU élenjárója ezen törekvéseknek. Az érintett vállalkozásoknak a pénzügyi és számviteli környezetük mellett megjelenik egy sokkal komplexebb, multidiszciplináris szabályozási környezet, amelynek megfelelni csak jelentős ráfordításokkal lehet. EU Taxonómia, Green Deal, CSRD, CSDDD csak néhány a ma már itthon is jogszabályba épített elvárásokból.
Egyrészt a 2024. januárban hatályba lépett ESG törvény bevezette a vállalkozások fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségét, a felmerülő környezeti és társadalmi kockázatok kezelését, valamint az erről szóló rendszeres beszámolási kötelezettséget (ESG beszámoló).
Másrészt módosították a Számviteli Törvényt (III. fejezet A.), amelybe önálló fejezetként bekerült a vállalatok egy bizonyos körének üzleti jelentésük részeként, a fenntarthatósági jelentés készítési kötelezettség, amelyet fenntarthatósági minősítéssel rendelkező könyvvizsgálónak korlátozott bizonyosságot nyújtó véleménnyel kell ellátnia.
Az érintetteknek párhuzamosan kell a 2 jelentéstételi kötelezettséget (ESG törvény, Számviteli Törvény) teljesíteniük!
A két szabályozásban sok a közös vonás, forrásuk is nagy részben az Európai Unió fenntarthatósági tematikájú direktívái, azonban a két szabályrendszer és a benne előírt jelentési kötelezettség alapvetően eltér! További részletekért ismerje meg a szabályozási környezetet!
A Magyar Szakértői Holding Kft. partnerségben a Grant Thorton cégcsoporttal kínálja a Számviteli Törvény III/A. Fejezet szerinti szolgáltatásait.